Ako vybrať varnú dosku?

Technologický progres sa výrazne dotkol nielen rôznych kuchynských spotrebičov, ale aj spracovania, funkcií a celkovej úrovne varných dosiek. V súčasnosti je tak na trhu množstvo typov a prevedení tohto pre domácnosť potrebného vybavenia. Ako si teda vybrať ideálnu a vhodnú varnú dosku?

Základné typy varných dosiek

Vo všeobecnosti rozdeľujeme varné dosky na plynové a elektrické. Druhé menované ďalej členíme na sklokeramické a indukčné. Špeciálnym typom varných dosiek sú kombinované prevedenia. Každý jeden druh varnej dosky má svoje nespochybniteľný výhody. Avšak, v niektorých prípadoch sa nájdu aj drobné nedostatky, o ktorých by ste mali ako budúci užívatelia týchto spotrebičov jednoznačne vedieť.

Plynové varné dosky

Popularita plynových dosiek pramení predovšetkým z ich cenovej dostupnosti, jednoduchého ovládania a rýchleho ohrevu. Okrem toho, v súčasnosti patrí k ich štandardnej výbave aj bezpečnostná poistka plameňa, ktorá blokuje prívod plynu po nechcenom zhasnutí horákov. Horšie je to však s ich pomerne nekomfortným čistením.

Výhody

+ najnižšia cena varných dosiek

+ jednoduché a rýchle ovládanie

+ rýchla reakcia na zmenu ohrevu

+ prerušenie prívodu plynu po zhasnutí

Nevýhody

- nutnosť prívodu plynu

- zložitejšie čistenie ako pri indukčných a sklokeramických varných doskách

- neponúkajú možnosť ukončenia času varenia

- nevyužívajú zvyškové teplo

Sklokeramické varné dosky

Sklokeramické varné dosky v sebe snúbia moderný dizajn, pohodlné ovládanie a jednoduché čistenie. Vyznačujú sa tiež množstvom doplnkových funkcií a odolným povrchom. Za ich hlavné nevýhody sa však považuje vyššia spotreba energie a pomalšie dosiahnutie bodu varu.

Výhody

+ nižšia cena ako pri indukčných varných doskách

+ jednoduché čistenie

+ množstvo doplnkových funkcií

+ jednoduché ovládanie

+ odolný povrch

+ moderný dizajn

Nevýhody

- vyššia spotreba energie ako pri indukčných varných doskách

- pomalšie dosiahnutie bodu varu ako pri indukčných a plynových varných doskách

- únik zvyškového tepla

Indukčné varné dosky

Indukčné varné dosky zhmotňujú najmodernejšie technologické postupy realizácie varných dosiek. Fungujú totižto na princípe elektromagnetických vĺn, ktoré zohrievajú dno nádoby, kým povrch platne zostáva chladný a bezpečný na dotyk. Prípadné zašpinenie varnej dosky je tak mimoriadne jednoduché na údržbu, keďže nehrozí žiadne pripálenie. Pri indukčných varných doskách, ktoré sa vyznačujú aj rýchlym ohrevom a vysokým výkonom, je však potrebné používanie špeciálnych hrncov s feromagnetickým dnom.

Výhody

+ veľmi rýchly ohrev

+ jednoduché čistenie

+ vysoká bezpečnosť

+ nízka spotreba energie

+ veľký sortiment s rôznou úrovňou výbavy

Nevýhody

- potreba použiť vhodné hrnce

Kombinované varné dosky

Najväčšou výhodou kombinovaných varných dosiek je spojenie tých najlepší vlastností jednotlivých typov varenia. Či už ide o kombináciu sklokeramiky a indukcie, elektriky a plynu alebo plynu a indukcie. Kombinované varné dosky sú spravidla jednoduché na ovládanie aj na údržbu.

Výhody

+ jednoduché ovládanie

+ moderný dizajn

+ možnosť výberu energie

+ jednoduché čistenie

+ doplnkové funkcie

Nevýhody

- pri indukcii je nutné použiť vhodné hrnce

- pri sklokeramickej kombinácii je pomalšie dosiahnutie bodu varu

- pri plynovej kombinácii nutnosť prívodu plynu

Náš tip – varné dosky s odsávaním pár

Naším špeciálnym tipom sú varné dosky s odsávaním pár. Pýtate sa, prečo? Varné dosky s odsávaním pár v sebe totižto kombinujú tie najmodernejšie technológie, čo sa logicky odzrkadľuje aj na ich cene. Avšak, na druhej strane, môžu sa zaručiť nielen zabezpečením čerstvého a sviežeho vzduchu pri varení, ale aj pridanou estetickou hodnotou. Jednou z ich najväčších výhod je skutočnosť, že po ich zaobstaraní si nemusíte lámať hlavu so samostatným odsávačom pár. Navyše, varné dosky s odsávaním pár perfektne vyniknú na ostrovčekoch a pri osadení externého motora predstavujú takmer bezhlučné riešenie.

Výhody

+ odsávanie pár

+ čerstvý vzduch pri varení

+ šetrenie miesta, keďže nie je potreba iného odsávača

+ pridaná estetická hodnota

+ v prípade externého motora ide o takmer bezhlučné riešenie

Nevýhody

- vysoká cena

Rozhodujúce kritériá pri výbere varnej dosky

Tip -> Pri výbere varnej dosky sa zamerajte predovšetkým na jej typ. Rozhodujúcimi faktormi pri voľbe tohto základného kuchynského vybavenia zvykne byť počet platničiek a výkon varných zón. Do popredia sa ale tlačia aj dôležité funkcie varných dosiek, zložitosť ich ovládania a použitý materiál. Nezabúdajte však ani na celkový dizajn varnej dosky a jej farebné prevedenie. Mala by totižto vkusne splynúť s celkovým štýlom kuchyne.

Podstatné parametre

 • Typ varnej dosky – medzi základné typy varných dosiek patria plynové, sklokeramické, indukčné a kombinované.
 • Počet platničiek – štandardnou voľbou zvyknú byť varné dosky so 4 platničkami. Avšak, k dispozícii sú prevedenia s 1 až 8 varnými zónami. Kým menším domácnostiam postačia varné dosky s 1, resp. 2, platničkami, do tých väčších sú vhodnejšie dosky s viacerými varnými zónami.
 • Výkon varných zón – výkon varných zón sa vo väčšine prípadov odvíja aj od doplnkových funkcií varnej dosky. Navyše, platničky s viacerými okruhmi je možné prepínať na ohrev podľa priemeru hrnca.

- Malá varná zóna – 1 000 až 1 200 W

- Stredná varná zóna – 1 700 W

- Veľká varná zóna – 2 300 W

- Wok horák – 3 800 až 4 000 W

 • Ovládanie – plynové varné dosky zvyknú disponovať mechanickými tlačidlami s prípadnou funkciou integrovaného zapaľovania. Pri sklokeramických a indukčných varných doskách je ovládanie riešené dotykovo, pričom môžu signalizovať zvyškové teplo alebo ponúkať možnosť zablokovania detskou poistkou.
 • Materiál – podstatným parametrom pri výbere varnej dosky je aj jej materiál. Indukčné a sklokeramické varné dosky sú vyrábané zo sklokeramiky. Plynové typy si môžete zaobstarať s povrchom zo smaltu, antracitu, skla či liatiny. Najmä posledné menované predstavujú mimoriadne elegantné riešenie.
 • Dizajn – základom každého kvalitného produktu sú starostlivo dotiahnuté detaily. Inak tomu nie je ani v prípade varných dosiek. Dbajte však predovšetkým na funkčné detaily. Výborným príkladom je rámček. Pokiaľ ho varná doska nemá, dokonalým spôsobom splynie s pracovnou plochou a jednoducho ju vyčistíte. Na druhej strane, rámček dokáže ochrániť varnú dosku pred poškodením. Okrem toho sa zaujímajte aj o hrany varnej dosky. Tie môžu byť skosené, zaoblené, rovné či šikmé.
 • Farebné prevedenie – nezanedbajte ani farbu varnej dosky. Citlivou a vkusnou voľbou dokážete totižto esteticky podčiarknuť celkové prevedenie kuchyne. Vyberať môžete nielen z bielej, hnedej či čiernej farby, ale tiež z rôznych pastelových odtieňov v lesklých a matných farbách. V súčasnosti sú obľúbenými aj oceľové a zlatisté realizácie.
 • Funkcie – zamerajte sa aj na dôležité funkcie varných dosiek.

Dôležité funkcie varných dosiek

 • Indikátor zvyškového tepla – informuje o tom, ktorá platnička je ešte horúca. Touto funkciou zvyknú byť vybavené sklokeramické varné dosky. Platničku horúcu zo zvyškového tepla je možné použiť na dodatočný ohrev jedla.
 • Booster – rýchle zahratie vybranej platničky na maximum, čo ušetrí čas, no zvýši spotrebu energie.
 • Časovač – možnosť nastavenia doby vypnutia varnej dosky.
 • Detský zámok – spôsob, ako zablokovať ovládanie varnej dosky.
 • Integrované zapaľovanie – automatické zapálenie vybraného horáka po stlačení a otočení gombíka na plynovom sporáku.
 • Wok horák – horák s vysokým výkonom určený napríklad pre väčšie panvice na vysmážanie.
 • Poistka plameňa – automatické zablokovanie prívodu plynu do horákov v prípade náhodného zhasnutia plameňov.
 • Hob2hood – bezdrôtové prepájanie varnej dosky a odsávača pár.
 • Bridge, Flexicook, Flexinduction – kombinácia, resp. prepojenie dvoch samostatných varných zón do jedného veľkého povrchu. Umožňuje využívanie viacerých hrncov a panvíc rôznych tvarov a veľkostí naraz.

Často kladené otázky pri výbere varnej dosky

Čím sa líši indukčná varná doska od tej sklokeramickej?

Kým indukčná varná doska využíva na ohrev elektromagnetické vlny, vďaka ktorým je zohrievané len dno nádoby (nie doska), sklokeramická varná doska pracuje na princípe vykurovacích telies. Tie fungujú ako vykurovacie špirály prenášajúce teplo na dno nádoby.

Nie je plynová varná doska nebezpečná?

V súčasnosti patrí medzi základnú výbavu plynových varných dosiek bezpečnostná poistka plameňa, ktorej úlohou je automatické zablokovanie prívodu plynu do horákov v prípade náhodného zhasnutia plameňov. Moderné plynové varné dosky sú preto bezpečné.

Praktické tipy na používanie varnej dosky

 • Manipulujte s varnou doskou opatrne a venujte jej potrebnú starostlivosť.
 • Čistite varnú dosku pravidelne, ideálne hneď po varení.
 • Na čistenie používajte hubku na riad, čistič na požadovaný povrch a utierku.