Ako vybrať vstavanú rúru?

Rúra na pečenie predstavuje jedno zo základných vybavení každej komplexne zariadenej kuchyne. Medzi jej najpopulárnejšie prevedenia patria bezpochyby vstavané rúry. Tie totižto dokážu dokonalým spôsobom splynúť s kuchynskou linkou a celkovým dizajnom kuchyne. Z funkčného spotrebiča sa tak automaticky stane aj estetický prvok. Ako si ale správne vybrať vstavanú rúru?

Klasické vstavané rúry

Klasické vstavané rúry sú mimoriadne obľúbenou alternatívou vstavaných rúr. Vyznačujú sa štandardnými rozmermi 60 x 60 cm, pričom sa líšia vnútorným objemom, ktorý sa pohybuje na úrovni približne od 50 do 80 l. Oplývajú rôznymi funkciami, univerzálnosťou a sú vhodné do všetkých domácností. Na trhu nájdete množstvo rozličných typov klasických vstavaných rúr.

Výhody

+ univerzálnosť a vhodnosť do všetkých domácností

+ veľký vnútorný objem

+ bohatá ponuka a široký výber

Nevýhody

- absencia najmodernejších funkcií

Kompaktné vstavané rúry

Kompaktné vstavané rúry sú ideálnou voľbou pre domácnosti s menším priestorom a menším počtom členov. Ich výška je totižto len 45 cm a vnútorný objem približne 40 až 50 l. Funkciami však v žiadnom prípade nezaostávajú za klasickými vstavanými rúrami.

Výhody

+ kompaktné a elegantné prevedenie

+ rýchle zahriatie

Nevýhody

- menší vnútorný objem

Rustikálne vstavané rúry

Rustikálna vstavaná rúra je tým pravým orechovým pre milovníkov retro spotrebičov. Kuchyne zariadené v podobnom štýle môžu vyzerať skutočne jedinečne. V prípade rustikálnych vstavaných rúr je ich hlavnou devízou špecifický dizajn s rôznymi farebnými odtieňmi, akými sú napríklad biele, smotanové, zlaté a čierne.

Výhody

+ špecifický dizajn

+ dostupnosť rôznych farebných prevedení

Náš tip – parné vstavané rúry

Parné vstavané rúry sa vyznačujú zdravou prípravou jedál so zachovaním vitamínov a minerálnych látok. Hravo sa postarajú o dokonalé kysnuté cesto či chrumkavé a šťavnaté mäso. V kombinácii s teplovzduchom dokážu plnohodnotne nahradiť teplovzdušnú rúru, mikrovlnnú rúru, gril a parný hrniec.

Výhody

+ zdravšia príprava jedál

+ lepšie kysnutie cesta a nevysušovanie mäsa

+ moderné funkcie

+ možnosť náhrady mikrovlnnej rúry a parných hrncov

Nevýhody

- vyššia cena

Náš tip – teplovzdušné vstavané rúry

Teplovzdušnú vstavanú rúru je možné opísať ako elektrickú rúru vybavenú kruhovým výhrevným telesom, ktoré zabezpečuje rozháňanie tepla a udržiavanie rovnakej teploty v celom vnútornom priestore rúry. Vďaka tejto skutočnosti ponúka nielen rovnomernú a efektívnu prípravu jedál, ale aj možnosť prípravy viacerých jedál súčasne. V prípade teplovzdušných rúr sa môžete stretnúť aj s označením rúra s pravým horúcim vzduchom.

Výhody

+ rovnomerné rozloženie horúceho vzduchu v rúre

+ rovnomerná a efektívna príprava jedál

+ možnosť prípravy viacerých jedál súčasne

Nevýhody

- pri absencii kruhového výhrevného telesa dochádza len k rozháňaniu horúceho vzduchu

Rozhodujúce kritériá pri výbere vstavanej rúry

Tip -> Pri výbere vstavanej rúry sa zamerajte predovšetkým na jej typ. V prvom rade si však starostlivo zmerajte váš priestor pre rúru, aby ste vedeli, po akom rozmere siahnuť. Rozhodujúcim faktorom pri výbere vstavanej rúry zvykne byť jej vnútorný objem. Do popredia sa ale tlačia aj funkcie, energetická trieda či dizajn a farebné prevedenie.

Podstatné parametre

  • Typ vstavanej rúry – vstavané rúry rozdeľujeme na klasické, kompaktné, rustikálne, parné a teplovzdušné.
  • Rozmer – štandardný rozmer vstavaných rúr zvykne byť 60 x 60 cm. V prípade kompaktných rúr je však výška o 15 cm menšia, teda 45 cm. Práve preto sú vhodnou alternatívou do domácností s menším priestorom.
  • Vnútorný objem – vnútorný objem patrí k najzásadnejším parametrom výberu vstavanej rúry. Kým jednotlivcom a párom sa odporúčajú vstavané rúry s objemom na úrovni 45 l, trojčlenné rodiny by mali siahnuť po vnútornom objeme približne 65 l. Pre väčšie rodiny bude potrebným riešením vstavaná rúra s vnútorným objemom 80 l a viac.

- Pre 1 alebo 2 osoby – 45 l

- Pre 3 osoby – 65 l

- Pre 4 osoby – 80 l

- Pre viacerých – 80 l a viac

  • Energetická trieda – v súčasnosti je pomerne často diskutovanou aj téma ochrany životného prostredia. Vzhľadom na to zvykne pri výbere vstavanej rúry zavážiť aj jej spotreba energie. Navyše, čím úspornejšia rúra, tým menšie prevádzkové náklady. Energetická trieda vstavaných rúr sa vyjadruje označením A, A + alebo A ++. Zlatou strednou cestou pri rúrach s väčším vnútorným objemom je energetická trieda A +.
  • Dizajn a farebné prevedenie – tento bod sa týka predovšetkým rustikálnych rúr, ktoré dokážu svojím dizajnom a farebným prevedením výrazne ovplyvniť celkový estetický dojem z kuchyne.
  • Funkcie – dbajte taktiež na dôležité funkcie a vybavenie vstavaných rúr.

Dôležité funkcie vstavaných rúr

  • Programovateľné pečenie – funkcia nastavenia presného priebehu prípravy konkrétneho jedla s možnosťou pamäte a uloženia programu.
  • Rozmrazovanie – možnosť prirodzeného a efektívneho rozmrazovania jedál pomocou ventilátora a vnútorného osvetlenia.
  • Udržiavanie tepla – rozháňanie horúceho vzduchu a rovnomerné udržiavanie tepla po celom vnútrajšku rúry pomocou ventilátora s vykurovacím telesom.
  • Pečenie so sondou – kontrolovanie nastavenej teploty vnútri pripravovaného jedla pomocou sondy, vďaka ktorej sa rúra po pečení automaticky vypne, resp. spustí zvukový signál po dosiahnutí požadovanej teploty.
  • Gril – možnosť prípravy chrumkavého mäsa.
  • Pečenie v pare – zdravý spôsob prípravy jedla so zachovaním vitamínov a minerálnych látok.
  • Mikrovlnný ohrev – ohrievanie jedla pomocou mikrovĺn.
  • 3D pečenie – viacúrovňové pečenie s aktiváciou všetkých vykurovacích telies.
  • Softclose dvierka – automatické a tiché zatváranie dverí.
  • Teleskopické výsuvy – možnosť vysunutia takmer celého roštu pre ľahšiu, pohodlnejšiu a bezpečnejšiu manipuláciu s pekáčom či plechom.
  • Detská poistka – zabránenie nechceného otvorenia rúry alebo prenastavenia programu počas pečenia.
  • Ochladzovanie dvierok – schopnosť dvierok izolovať vnútorné teplo a prispievať tak k bezpečnosti celej domácnosti.
  • Inteligentná domácnosť – možnosť pohodlného otvárania dvierok vstavanej rúry z väčšej vzdialenosti pomocou aplikácie v smartfóne alebo inom zariadení.

Často kladené otázky pri výbere vstavanej rúry

Aké spôsoby ohrevu ponúkajú vstavané rúry?

Moderné vstavané rúry ponúkajú nielen štandardné, ale aj rôzne doplnkové spôsoby ohrevu. Za zmienku stojí určite klasický horný či spodný ohrev, resp. kombinovaný horný ohrev so spodným. Medzi ďalšie ohrievacie funkcie spadá horúci vzduch, v prípade ktorého býva rúra vybavená ventilátorom a kruhovým telesom. Špecifickými spôsobmi ohrevu sú aj gril, pečenie v pare a mikrovlnný ohrev.

Aké sú možnosti čistenia vstavanej rúry?

Najmodernejšie vstavané rúry obsahujú samočistiacu funkciu. V prípade, že si vyberiete rúru bez takejto možnosti, sa musíte starať o jej údržbu rôznymi prostriedkami.

  • Katalytické čistenie – ničenie a absorbovanie nečistôt a mastnoty pomocou špeciálnych katalytických panelov na stenách rúry. Po samočistení je potrebné zotrieť zostatkovú nečistotu vlhkou handričkou. Nevýhodou katalytického čistenia je skutočnosť, že katalytické panely si po niekoľkých rokoch vyžiadajú výmenu.
  • Pyrolytické čistenie – spopolnenie a opadanie nečistôt pri vysokej teplote na úrovni 500 °C. Po ukončení samočistiaceho procesu si vnútro rúry vyžaduje jednoduché zotretie nečistoty vlhkou handričkou.
  • AquaCleaning – čistenie vodnou parou, resp. zmäkčovanie nečistôt pomocou zahrievania rúry s pekáčom naplneným vodou. Po jej odparení dokážete všetku nečistotu jednoducho zotrieť.

Praktické tipy na čistenie vstavanej rúry

Najideálnejší spôsob čistenia vstavanej rúry ponúkajú špeciálne čistiace prostriedky na rúry, ktoré je potrebné nastriekať na znečistené miesto a počkať, kým sa nečistoty rozpustia. Po ich rozpustení postačí nečistotu už len zotrieť vlhkou handričkou.

Vstavanú rúru ale dokážete vyčistiť aj inými prostriedkami. Overené spôsoby predstavuje jedlá sóda, ocot alebo ich kombinácia. V prípade jedlej sódy sa odporúča vytvorenie pasty, ktorú je možné dosiahnuť kombináciou jej 5 lyžíc s teplou vodou. Pastu natrite na znečistené miesta, nechajte pôsobiť niekoľko hodín a zotrite vlhkou handričkou. Jej účinok môžete posilniť neskorším nastriekaním octu. Účinným je však aj samotný ocot, ktorý sa nanáša na znečistené miesta pomocou hubky. Po následnom zohriatí rúry opäť zotrite nečistotu len vlhkou handričkou. Tento proces dokážete posilniť umiestnením pekáča s vodou do rozohrievanej rúry, aby sa všetky nečistoty lepšie rozpustili.

Každopádne ale platí, že vstavanú rúru by ste mali čistiť po každom pečení, ideálne ešte pred vychladnutím. Síce ide o činnosť, ktorú sa nechce nikomu po dobrom jedle vykonávať, no predstavuje hlavný predpoklad správneho a šetrného používania vstavanej rúry. Vo väčšine takýchto prípadov by vám mala na pravidelné čistenie postačiť vlhká handrička s trochou umývacieho prostriedku.