Ako vybrať umývačku riadu?

Umývačky riadu síce v minulosti nepatrili medzi štandardnú kuchynskú výbavu, no dnes si väčšina ich vlastníkov nevie predstaviť život bez nich. Tieto mimoriadne populárne spotrebiče dokážu totižto dlhodobo šetriť čas a peniaze. Navyše, sú šetrné aj k umývanému riadu. Aké sú ale základné kritériá výberu umývačky riadu?

Základné typy umývačiek riadu podľa umiestnenia

Prvým zo spôsobov, ako možno kategorizovať umývačky riadu, je ich umiestnenie v kuchyni. V tomto prípade ich delíme na voľne stojace a vstavané. Oba varianty musia byť situované na dosah rozvodu vody a odpadu.

Voľne stojace umývačky riadu

Výhody

+ nižšia spotreba vody v porovnaní s ručným umývaním riadu

+ šetrenie času

+ šetrnosť a precíznosť pri umývaní riadu

+ možnosť umiestnenia na hocaké miesto s dosahom rozvodu vody a odpadu

Nevýhody

- potreba odbornej inštalácie

- nemožno umývať všetky druhy riadu

- môže narúšať celkový dizajn kuchyne

Vstavané umývačky riadu

Výhody

+ nižšia spotreba vody v porovnaní s ručným umývaním riadu

+ šetrenie času

+ šetrnosť a precíznosť pri umývaní riadu

+ jednotný dizajn kuchyne

Nevýhody

- potreba odbornej inštalácie

- nemožno umývať všetky druhy riadu

- potreba umiestnenia do vopred pripraveného priestoru

Základné typy umývačiek riadu podľa veľkosť

Druhou z možností delenia umývačiek riadu je ich veľkosť. V súvislosti s ňou ich členíme na štandardné s rozmermi 85 x 60 x 60 cm, úzke s rozmermi 85 x 45 x 60 cm a stolové/kompaktné s ešte menšími rozmermi. Samozrejme, líšia sa od seba aj vnútornou kapacitou. Vo všeobecnosti však platí, že kým štandardné umývačky dokážu hravo poslúžiť rodinám so 4 a viacerými členmi, úzke nájdu využitie v menších domácnostiach. Stolové/kompaktné sú zase perfektnou alternatívou pre jednotlivcov a páry. Navyše, výborne zapasujú aj do menších kancelárskych kuchyniek.

Štandardné umývačky riadu

Výhody

+ väčšia vnútorná kapacita

+ vhodné pre rodiny so 4 a viacerými členmi

Nevýhody

- väčšie rozmery

Úzke umývačky riadu

Výhody

+ zaberú menší priestor

+ vhodné pre páry alebo 3-členné rodiny

Nevýhody

- menšia vnútorná kapacita

Stolové/kompaktné umývačky riadu

Výhody

+ zaberú malý priestor

+ vhodné pre páry, jednotlivcov alebo do kancelárskych priestorov

Nevýhody

- malá vnútorná kapacita

Rozhodujúce kritériá pri výbere umývačky riadu

Tip -> Pri výbere umývačky riadu by ste mali zvážiť, kam ju budete umiestňovať. Na základe toho si tak môžete zvoliť konkrétny typ umývačky. Berte však do úvahy nielen jej rozmery, ale aj spotrebu energie a vody. Dôležitým faktorom je tiež celková trieda účinnosti sušenia. Z praktického hľadiska určite zaváži kapacita vnútorného prostredia a jeho usporiadanie, hlučnosť a dôležité funkcie a programy.

Podstatné parametre

  • Typ umývačky riadu – umývačky riadu môžeme rozdeliť na vstavané a voľne stojace, resp. štandardné, úzke a stolové/kompaktné.
  • Rozmery umývačky riadu – vyberajte umývačku riadu aj s ohľadom na veľkosť vašej kuchyne.

- Štandardné – 85 x 60 x 60 cm

- Úzke – 85 x 45 x 60 cm

- Stolové/kompaktné - menšie

  • Energetická trieda / spotreba v kWh ­– čím vyššia energetická trieda, tým nižšia spotreba energie.

- A +++ / 0,67

- A ++ / 0,9

- A +/ 1,03

- A / 1,07

  • Spotreba vody – spotreba vody sa odvíja od šetrnosti daného modelu a zvoleného programu, pričom sa v priemere pohybuje na úrovni približne 10 až 20 l na jeden cyklus.
  • Trieda účinnosti sušenia – vo všeobecnosti sa umývačky kategorizujú do tried od najlepšej A až po G. Vysokoúčinné umývačky riadu zaručujú po skončení cyklu úplne suchý riad.
  • Kapacita – kapacita sa odvíja od veľkostného typu umývačky riadu a udáva sa v počte súprav, ktoré dokáže umývačka umyť v priebehu jedného cyklu. Súpravy sú tvorené veľkým, hlbokým a malým tanierom, hrnčekom, pohárikom a súpravou príborov.

- Štandardné – 12 až 15 súprav

- Úzke – 8 až 10 súprav

- Stolové/kompaktné – 6 až 8 súprav

  • Hlučnosť – hlučnosť umývačiek riadu zvykne byť približne 50 dB. Ak máte záujem o takmer bezhlučný chod umývačky, hľadajte takú, ktorej hlučnosť dosahuje asi 40 dB.
  • Vnútorné usporiadanie – dôležitým parametrom pri výbere umývačky riadu je aj usporiadanie vnútorných košov, ktoré by mali byť variabilné, vyberateľné a so sklápacími tŕňmi. Obľúbenými a praktickými sú aj vyberateľné košíky či zásuvky na príbory alebo priehradky na drobné riady.
  • Funkcie a programy – kvalitu umývačky riadu určujú aj jej funkcie a dostupné programy.

Dôležité funkcie umývačiek riadu

  • Aquastop – bezpečnostný systém proti vytopeniu. Pri poruche automaticky uzatvorí prívod vody do umývačky.
  • Aquasafe – systém zaisťujúci vnútornú ochranu umývačky. Pri úniku vody vypne umývací cyklus a vyčerpá vodu.
  • Odložený štart – možnosť nastaviť presný čas, kedy sa umývačka riadu spustí.
  • Aktívne sušenie – niektoré modely oplývajú funkciou aktívneho sušenia, vďaka ktorému sa predchádza prípadným kvapôčkam vody na riadoch. Za zmienku však stojí, že aj bez tejto funkcie zvykne byť riad v umývačke takmer suchý.
  • AirDry – funkcia aktívneho sušenia používaná v umývačkách Electrolux, kedy sa v poslednej fáze cyklu automaticky pootvoria dvierka, aby vo vnútri lepšie cirkuloval vzduch.
  • Zeolith – materiál absorbujúci vlhkosť, ktorý sa používa v umývačkách Bosch a Siemens.
  • PowerDry – spôsob aktívneho sušenia umývačiek Whirpool, počas ktorého sa zostatková para vháňa ventilátorom do kondenzátora.
  • Detská poistka – funkcia, ktorá zabráni neželanému stlačeniu tlačidiel, prepnutiu programov či otvoreniu dvierok.

Zaujímavé programy umývačiek riadu

  • Automatické programy (Fuzzy Logic) – na základe množstva riadov a ich zašpinenia dokáže umývačka riadu sama vyhodnotiť, aký spôsob umývania a program navoliť.
  • Antibakteriálny program – program, ktorý zaručuje odstránenie 99,99 % baktérií z riadu.
  • Intenzívny program – umývanie silne znečisteného riadu pri vysokej teplote.
  • Nočný program – špeciálny program s nižšou hlučnosťou umývačky.
  • Predumytie – možnosť prepláchnuť riad studenou vodou, vďaka ktorej sa pred štandardným programom odstránia najväčšie nečistoty z riadu.
  • Polovičná náplň – kratší program s nižšou spotrebou vhodný na umývanie menšieho množstva riadov.
  • Bio – program určený pre menej zašpinený riad.
  • Eco – program, ktorý pri nižšej spotrebe energie využíva enzymatické umývacie prostriedky.
  • Multizone – možnosť viaczónového umývania.

Často kladené otázky pri výbere umývačky riadu

Ktoré riady je možné umývať v umývačke riadu?

Najideálnejšou voľbou je používanie riadu, ktorý je určený na umývanie v umývačke riadu. V opačnom prípade môžete riskovať, že vyblednú rôzne farebné prevedenia či dekorácie riadu. Špecifickou kategóriou sú však nože, ktoré by sa vôbec nemali umývať v umývačke. Vplyvom vysokej teploty totižto môže dôjsť k zmäknutiu ostria.

Čo sú plne integrované umývačky riadu?

Pre plne integrované umývačky riadu je charakteristické ovládanie ukryté v ich vnútri. Tieto typy môžu signalizovať umývanie alebo zostatkový čas svetelným lúčom na podlahe. Iným prevedením sú umývačky riadu, ktoré majú ovládanie na prednom paneli.

Na čo slúži leštidlo a regeneračná soľ do umývačky riadu?

  • Leštidlo – pozitívne prispieva k umývaciemu procesu a ochraňuje sklenený riad škvrnami od vody.
  • Regeneračná soľ – ochraňuje umývačku a riad pred vodným kameňom.

Praktické tipy na používanie umývačky riadu

Čistenie umývačky riadu

Umývačku riadu by ste mali čistiť s ohľadom na intenzitu jej používania. Vo väčšine prípadov sa však odporúča opláchnuť hlavný filter umývačky pod tečúcou vodou asi 1-krát za týždeň. Približne raz za dva mesiace môžete zase pustiť program intenzívneho čistenia a pridať vhodný čistiaci prostriedok, jedlú sódu alebo ocot, vďaka ktorým sa prečistí celé vnútro umývačky. Dokonca, niektoré modely sú vybavené aj špeciálnym samočistiacim programom.

Starostlivosť o umývačku riadu

Umývačka riadu si vyžaduje aj pravidelnú starostlivosť a používanie správnych prostriedkov. Najväčším problémom väčšiny domácností je tvrdá voda. Jej neželané účinky je však možné eliminovať pridávaním regeneračnej soli do umývačky.

Umývacie prostriedky, leštidlá alebo tablety?

Umývačka si na dokonalé odstránenie nečistôt z riadu vyžaduje bezprostrednú asistenciu špeciálnych umývacích prostriedkov alebo tabliet. Ideálnym spôsobom, ktorý je šetrný nielen k riadu, ale aj k samotnej umývačke, je používanie trojkombinácie umývací prostriedok + leštidlo + regeneračná soľ alebo tablety + leštidlo + regeneračná soľ. Niektoré tablety síce obsahujú aj leštidlá, aj soľ, no vo väčšine prípadov v nedostatočnom množstve. Čo sa tabliet týka, neodporúča sa ich používanie pri krátkych čistiacich programoch, pretože sa nestihnú rozpustiť.