Ako vybrať chladničku a mrazničku?

Chladničky a mrazničky patria k štandardnej výbave každej funkčnej domácnosti. Okrem samostatných chladničiek a mrazničiek nájdete na trhu aj kombinované typy s chladiacou a mraziacou časťou v jednom celku. Viete, na základe akých kritérií a funkcií by ste mali vyberať tieto domáce spotrebiče?

Základné typy chladničiek a mrazničiek

O širokú ponuku chladiacich, resp. mraziacich, spotrebičov nie je momentálne na trhu núdza. Výrobcovia a predajcovia tohto potrebného, nielen domáceho, vybavenia ponúkajú potenciálnym zákazníkom množstvo alternatív.

Voľne stojace chladničky a mrazničky

Všeobecnou výhodou voľne stojacich spotrebičov je skutočnosť, že ich môžete umiestniť kamkoľvek s prívodom elektrickej energie či vody/odpadu (ak je to nevyhnutné). Pri citlivom výbere sa môžu stať aj zaujímavým estetickým doplnkom priestorov.

Jednodverové chladničky: klasické a obľúbené prevedenie chladničky bez mraziacej časti, no s veľkým objemom chladiacej časti.

Americké chladničky: americké chladničky pozostávajú z oddelenej chladiacej a mraziacej časti s veľkými objemami, pričom ich môžeme označiť za kus dizajnového spotrebiča.

Pultové chladničky: malé chladničky s minimrazničkou vhodné pre jednotlivcov či do menších študentských, pracovných alebo chatových priestorov.

Skriňové mrazničky: štandardné mrazničky poskytujúce menší objem, no väčší prehľad o skladovaných potravinách.

Truhlicové mrazničky: mrazničky s veľkým objemom vhodné na dlhodobé skladovanie mrazených potravín.

Kombinované chladničky: vyznačujú sa kombináciou chladiacich a mraziacich priestorov, ktoré sú od seba oddelené samostatnými dvierkami.

Chladničky s mrazničkou

Chladničky s mrazničkou, resp. kombinované chladničky, patria medzi najobľúbenejšie a najvyužívanejšie chladiace/mraziace spotrebiče v domácnostiach. Vyznačujú sa kombináciou chladiacich a mraziacich priestorov, ktorú sú od seba oddelené samostatnými dvierkami. Mraziaca časť sa väčšinou nachádza naspodku, no nájdete aj typy s mraziacou časťou navrchu.

Monoklimatické chladničky / chladničky s výparníkom

Monoklimatické chladničky možno označiť za veľké domáce spotrebiče bez mraziacej časti. Slúžia výlučne na chladenie potravín a využívajú sa najmä v komerčných priestor. Avšak, sú taktiež vhodné do hocakých kuchynských či pracovných priestorov a domácností, ktoré oplývajú aj samostatnou mrazničkou. Chladničky so zabudovaným výparníkom možno použiť aj na krátkodobé skladovanie mrazených potravín.

Zabudovateľné chladničky a mrazničky

Zabudovateľným, resp. vstavaným, chladničkám a mrazničkám holdujú najmä v domácnostiach, kde sa chce upriamiť pozornosť na vyniknutie kuchynskej linky a celkového štýlu kuchyne. V tomto prípade je možné vyberať či už z kombinovaných, alebo monoklimatických chladničiek. Je však potrebné dbať na zaistenie voľného prúdenia vzduchu, aby sa chladnička neprehrievala.

Rozhodujúce kritériá pri výbere chladničky a mrazničky

Tip -> Pri výbere chladničky a mrazničky by ste sa mali zamerať predovšetkým na typ týchto spotrebičov. Do úzadia však v žiadnom prípade neodsúvajte ich funkcie alebo parametre, akými sú napríklad objem, energetická a klimatická trieda či hlučnosť.

Podstatné parametre

  • Typ – v prvom rade by ste sa mali rozhodnúť, či máte záujem o dva samostatné spotrebiče alebo kombinovaný typ. Ďalej si môžete vyberať z voľne stojacich, resp. vstavaných, chladničiek a mrazničiek. Poslednou otázkou o type môže byť voľba medzi mechanickým ovládaním alebo ovládaním prostredníctvom dotykového displeja.
  • Objem – vo všeobecnosti sa odporúča objem chladiacej časti na úrovni 70 l pre jedného člena domácnosti a objem mraziacej časti asi 25 l na jednu osobu.
  • Energetická trieda / ročná spotreba energie – čím lepšiu energetickú triedu si zaobstaráte, tým menšie budú vaše ročné náklady na prevádzku.

- A+++ / 161 kWh

- A++ / 220 kWh

- A+ / 275 kWh

- A / 305 kWh

  • Klimatická trieda – vyjadruje rozmedzie vhodnej teploty okolia pre umiestnenie chladničky a mrazničky. Iná teplota môže mať negatívny vplyv na funkčnosť spotrebiča.

- Subnormálna teplota / SN / +10 až +32 °C

- Normálna teplota / N / +16 až +32 °C

- Subtropická teplota / ST/ +18 až +38 °C

- Tropická teplota / T / +18 až +43 °C

  • Hlučnosť – vzhľadom na to, že chladničky a mrazničky sú spotrebičmi, ktorých prevádzka je nepretržitá, ich hlučnosť by mala byť na čo najnižšej úrovni. Za tiché spotrebiče tohto druhu sa považujú tie s hlučnosťou do 40 dB.
  • Typ chladiaceho okruhu

- Jednokompresorové – jeden kompresor na spoločný okruh chladenia pre chladničku a mrazničku. Spotrebič sa dá vypnúť iba celý naraz.

- Jednokompresorové s elektroventilom – Dva samostatné okruhy chladenia pre chladničku a mrazničku. Teplota sa ovláda samostatne v oboch spotrebičoch.

- Dynamické chladenie / ventilátor – špeciálny typ so samoreguláciou.

  • Akumulačná doba – obdobie, počas ktorého dokáže mraznička udržať potraviny zamrazené aj bez prívodu energie (ideálne 15 hodín).
  • Mraziaci výkon – číslo, ktoré udáva, koľko potravín dokáže mraznička zamraziť za jeden deň. Najvýkonnejšie mrazničky zvládnu aj viac ako 30 kg. Výber závisí od toho, ako často a koľko mrazíte.
  • Výkon mrazenia – údaj o tom, ako silno dokáže mraznička potraviny zamraziť.
  • Rozmery – jednotlivé typy chladničiek a mrazničiek sa od seba výrazne líšia rozmermi. Z toho dôvodu si dobre zmerajte nielen priestor, kam tieto spotrebiče plánujete umiestniť, ale tiež šírku dverí a chodieb.
  • Farba – v súčasnosti nájdete na trhu aj množstvo retro spotrebičov v rôznych farbách. Výnimkou nie sú ani chladničky a mrazničky.
  • Funkcie a vybavenie – dôležité parametre pri výbere chladničky a mrazničky predstavujú aj funkcie a vybavenie. Vďaka nim môže byť manipulácia s týmito spotrebičmi oveľa príjemnejšia a jednoduchšia.

Dôležité funkcie a vybavenie chladničiek a mrazničiek

  • Dávkovač vody a ľadu – patrí k výhodám amerických chladničiek, ktoré musia byť v takomto prípade pripojené na zdroj vody. Vďaka dávkovaču si môžete kedykoľvek dopriať chladné osvieženie.
  • Výrobník ľadu – funkcia, ktorá umožňuje mrazničkám tvorbu ľadu. Vyžaduje si však napojenie na zdroj vody.
  • Polička na fľaše – polička, ktorá slúži na uskladnenie fliaš. Zvyčajne sa nachádza na dverách chladničky.
  • Sektorové skladovanie a priehradkové systémy – možnosť skladovania potravín podľa typu (zelenina, vajíčka, fľaše). Moderné prevedenia ponúkajú aj inteligentné výsuvné systémy či uskladnenie podľa teplotných zón.
  • Dotykový displej – slúži na spríjemnenie používania a zjednodušenie fungovania domácnosti. Predovšetkým staršie typy chladničiek oplývajú mechanickým zariadením určeným na ovládanie. Pri modernejším prevedeniach však dokážete ovládať chladničku pomocou dotykového displeja. Okrem toho, že ukazuje teplotu vo vnútri, môže aj napovedať, aké potraviny postupne dochádzajú.
  • Zmena smeru otvárania dverí – možnosť, vďaka ktorej nemusíte počas nakupovania dbať na smer otvárania dverí. Ponúka totižto dodatočnú zmenu smeru otvárania dverí.
  • Door in Door – technológia, ktorá ponúka možnosť uskladnenia často používaných potravín za prvé dvere, pričom za nimi sa nachádzajú ešte jedny ďalšie. Door in Door môže taktiež predstavovať panel zo zrkadlového skla, vďaka ktorému je po rozsvietený vidieť dovnútra bez nutnosti otvorenia dverí.
  • Antibakteriálny povrch – špeciálna úprava vnútra zabraňujúca množeniu plesní a baktérií.
  • Antibakteriálny filter – zbavuje baktérií, zápachu a chráni potraviny.
  • Nulová zóna (HyperFresh/VitaFresh) – predstavuje zásuvku s chladnejšou teplotou okolo nuly. Ideálne miesto pre potraviny náchylnejšie na rýchle skazenie.
  • Beznámrazové systémy (NoFrost/LowFrost) – systémy, vďaka ktorým nevzniká alebo sa minimalizuje tvorba námrazy na stenách. To znamená, že sa nemusíte viac starať o odmrazovanie.
  • Superchladenie a supermrazenie – funkcie, ktoré znižujú teplotu vnútri chladničky a mrazničky. Vhodné pri veľkých nákupoch.
  • SMART – inteligentné spotrebiče, ktoré ponúkajú jednoduché a pohodlné ovládanie na diaľku pomocou smartfónu alebo iného zariadenia.
  • Prázdninový režim – režim, ktorý sa odporúča zapnúť počas vašej dlhšej neprítomnosti. Zabezpečí konštantnú teplotu a zabráni tvorbe plesní či baktérií.
  • Alarm – alarm, resp. signál, otvorených dverí má za úlohu upozorniť na zle zatvorené alebo omylom otvorené dvere.
  • Zámok dverí – zabráni prístupu detí alebo nechcených ľudí.

Často kladené otázky pri výbere chladničiek a mrazničiek

Ktoré miesta nie sú vhodné pre chladničku a mrazničku?

Chladnička ani mraznička by nemala byť umiestnená v blízkosti rúry, sporáka či kúrenia. Dajte si tiež pozor na príliš slnečné miesta.

Aké potraviny nepatria do chladničky a mrazničky?

Do chladničky by ste mali ukladať potraviny izbovej teploty. V prípade oboch spotrebičov sa vyhýbajte uskladňovaniu teplých jedál. Potraviny ako rajčiny, banány, zemiaky, cibuľa či cesnak do chladničky nepatria.

V ktorej časti chladničky je jej najchladnejšie miesto?

Najchladnejšia časť chladničky je dole. Práve preto by ste v spodnejších miestach mali skladovať potraviny, ktoré sú náchylnejšie na rýchle skazenie.

Praktické tipy pre (budúcich) vlastníkov chladničky a mrazničky

Užívanie chladničky a mrazničky

  • Pri vkladaní a vykladaní potravín nenechávajte dvierka príliš dlho otvorené.
  • Chladničku zapĺňajte približne do ¾ celkového objemu.
  • Ak je to možné, často používané potraviny skladujte vo výške očí.
  • Potraviny s prenikavou arómou skladujte v uzavretých nádobách.
  • V prípade, že váš spotrebič neoplýva funkciou NoFrost, dbajte na jeho pravidelné odmrazovanie.

Čistenie chladničky a mrazničky

  • Pred čistením vypnite a vyprázdnite spotrebiče a vyberte šuplíky a poličky.
  • Umyte šuplíky a poličky, vytrite vnútro a všetko nechajte uschnúť.
  • Nezabudnite očistiť ani chladič a gumové tesnenie.
  • Na záver vložte potraviny naspäť do spotrebičov a opäť ich zapnite.