Ako vybrať práčku?

Práčka sa radí medzi spotrebiče, bez ktorých by si väčšina z nás len ťažko dokázala predstaviť fungovanie domácnosti. Navyše, moderné typy práčok dokážu byť okrem svojej praktickej funkčnosti aj mimoriadne nápomocné. Práve preto sa pri výbere práčky kladie veľký dôraz nielen na technické parametre, ale tiež na rôzne funkcie a ponúkané programy prania. Viete, ako vybrať ideálnu práčku pre vašu domácnosť?

Základné typy práčok

Vo všeobecnosti je možné rozdeliť práčky na typy s horným alebo predným plnením. Tie s predným plnením sa vyznačujú možnosťou vstavania do kúpeľňového nábytku alebo kuchynskej linky. Populárnym prevedením sú aj práčky kombinované so sušičkou.

Práčky s horným plnením

Práčky s horným plnením sú ideálnou voľbou pre seniorov alebo ľudí, ktorí si chcú, resp. potrebujú, šetriť chrbát. Nevyžadujú si totižto zohýbanie sa. Vďaka užším rozmerom sú vhodnou alternatívou do menších a stiesnenejších priestorov. Za ich výhodu možno považovať aj skutočnosť, že ponúkajú možnosť obstavania. Na druhej strane, ich vrchná časť sa nedá použiť ako odkladací priestor. Okrem toho nie je možné umiestniť na ne sušičku.

Výhody

+ vhodné do menších priestorov

+ možnosť obstavania

+ nevyžadujú si zohýbanie sa

Nevýhody

- bez možnosti umiestnenia sušičky na vrch práčky

- vrch práčky nemôže slúžiť ako odkladací priestor

- menší výber

- menšia stabilita

Práčky s predným plnením

Výrobcovia práčok ponúkajú v súčasnosti väčší výber práčok s predným plnením, ktoré sa vyznačujú lepšou stabilitou ako v prípade predošlého typu. Ich hlavnou devízou je pohodlné plnenie a vyberanie a možnosť umiestnenia sušičky na vrch práčky. Bez nej môže však horná časť poslúžiť aj ako odkladací priestor. Síce si práčky s predným plnením vyžadujú kvôli otváraniu dvierok väčší priestor, vynahrádzajú to veľkou kapacitou bubna. Popri týchto užitočných vlastnostiach umožňujú aj alternatívu vstavania.

Výhody

+ pohodlné plnenie a vyberanie práčky

+ možnosť umiestniť sušičku na práčku

+ vrch práčky môže slúžiť ako odkladací priestor

+ väčší výber

+ väčšia stabilita

+ možnosť zakúpiť vstavaný typ

+ veľká kapacita bubna

Nevýhody

- kvôli otváraniu dvierok si vyžaduje väčší priestor

Vstavané práčky

Vstavané práčky sú vhodným riešením pre zákazníkov, ktorí chcú práčku umiestniť na chodbu či do kuchyne. Vďaka vkusne zvolenému vstavaniu môžu totižto nenápadne splynúť nielen s nábytkom, ale aj s kuchynskou linkou. Síce sú o čosi drahšie ako nevstavané typy, no pri menej hlučných modeloch vaša návšteva ani nepostrehne, že máte práčku.

Výhody

+ ladia s interiérom

+ nenápadnosť

Nevýhody

- vyššia cena

- obmedzený výber

Práčky so sušičkou

Práčka so sušičkou je vďaka schopnosti sušenia atraktívnou voľbou do domácnosti, v ktorých je potrebné šetriť miesto. Takéto prevedenie jednoduchým spôsobom ušetrí miesto, ktoré by bolo v opačnom prípade nutné uvoľniť pre samostatnú sušičku. Práčky kombinované so sušičkou síce spotrebujú viac energie, no vyznačujú sa prívetivejšou cenou ako dva samostatné spotrebiče. Vo všeobecnosti však vyperú viac bielizne ako sú schopné usušiť.

Výhody

+ úspora miesta

+ dostupná cena

+ možnosť výberu plnenia

Nevýhody

- vyššia spotreba energie

- vo všeobecnosti vyperú viac bielizne ako sú schopné usušiť

Rozhodujúce kritériá pri výbere práčky

Tip -> Pri výbere práčky sa zaujímajte v prvom rade o jej typ. Jednotlivé prevedenia môžu totižto zabrať rôzne množstvo priestoru. Nesmierne dôležitým parametrom pri voľbe práčky je aj kapacita bubna. V jej prípade je rozhodujúcim počet členov v domácnosti. Taktiež sa zamerajte na technické kritériá, akými sú napríklad otáčky odstreďovania, hlučnosť, energetická trieda, spotreba vody, motor či dôležité funkcie a zaujímavé programy.

Podstatné parametre

  • Typ práčky – najzákladnejším rozdelením práčok je členenie na typy s horným a predným plnením. Ďalej sa môžu deliť na vstavané a voľne stojace. Špecifickou kategóriou sú práčky kombinované so sušičkou.
  • Kapacita – záleží predovšetkým od počtu členov v domácnosti.

-        Pre jedného – 5 kg

-        Pre dvoch – 6 až 7 kg

-        Pre viacerých – 7 až 8 kg

  • Otáčky odstreďovania – pranie s nižším počtom otáčok je vhodné na menšie kusy a jemnú bielizeň. Za bežný priebeh prania možno označiť žmýkanie pri 1 200 otáčkach, vďaka ktorému je možné odstrániť väčšinu vlhkosti z bielizne. Pokiaľ máte doma sušičku alebo plánujete jej zaobstaranie, mali by ste si zvoliť práčku aspoň s 1 400 otáčkami, aby bola vaša bielizeň ideálne pripravená na sušenie. Výhodou práčok s vyšším počtom otáčok odstreďovania je možnosť nastavenia aj na nižšie otáčky.

-        1 000 otáčok – šetrné pranie vhodné pre menšie kusy a jemnú bielizeň

-        1 200 otáčok – ideálne pre bežnú bielizeň

-        1 400 až 1 600 otáčok – intenzívne žmýkanie, po ktorom je bielizeň vhodná na presunutie do sušičky

  • Hlučnosť – najkvalitnejšie práčky dosahujú hlučnosť prania na úrovni do 50 dB a hlučnosť odstreďovania do 70 dB. Pri lacnejších modeloch sa hlučnosť prania pohybuje okolo 60 dB a hlučnosť odstreďovania okolo 80 dB.
  • Energetická trieda – každá práčka je povinne označená energetickým štítkom, na základe ktorého viete odhadnúť jej spotrebu energie. Najúspornejšie modely sa označujú ako A+++.

-        A+++ – 0,65 kWh na jedno pranie

-        A++ – 0,70 kWh na jedno pranie

-        A+ – 0,75 kWh na jedno pranie

-        A – 0,85 kWh na jedno pranie

  • Spotreba vody – uvádzaná spotreba vody práčky je vypočítavaná pri programe bavlna na 60 °C. Nenechajte sa preto zbytočne zlákať nízkymi číslami.
  • Motor – na výber máte z troch základných typov. Obľúbenou voľbou zvykne byť invertorový motor, ktorý je tichší, efektívnejší a úspornejší ako klasický motor. Najmodernejším typom motora je direct drive, ktorý sa vyznačuje ešte lepšími parametrami.
  • Funkcie a programy – pri výbere práčky starostlivo zvážte aj jej funkcie a ponúkané programy.

Dôležité funkcie práčok

  • Odložený štart – možnosť nastavenia prania na konkrétny čas.
  • Detská poistka – funkcia, ktorá zabraňuje nechcenému otvoreniu dvierok alebo manipulovaniu s tlačidlami.
  • Displej – displej ponúka základné informácie o trvaní pracieho cyklu a jeho fáze.
  • Aquastop – automatické zatvorenie prívodu vody pri poškodení.
  • Smart funkcie – Smart práčky dokážu komunikovať s mobilným telefónom prostredníctvom Wi-Fi, vďaka čomu ponúkajú možnosť vzdialeného ovládania. Pomocou NFC sa dá zase sťahovať nové pracie programy a aplikovať ich priložením telefónu k práčke.
  • Automatické dávkovanie pracích prostriedkov a aviváže – automatické dávkovanie podľa typu bielizne a aktuálnej náplne.
  • Dodatočné vloženie bielizne alebo pracích prostriedkov – možnosť prerušiť cyklus za účelom dodatočného vloženia bielizne. Niektoré modely ponúkajú možnosť dodatočného vloženia cez dvierka nad hladinou vody. Táto funkcia nájde využitie nielen pri pozabudnutí vložiť určitú bielizeň, ale takisto pri praní bielizne, ktorá si nevyžaduje celú dĺžku cyklu. Okrem bielizne môžete dodatočne pridať aj pracie prostriedky.
  • Zvukový signál – upozorní na ukončenie pracieho cyklu.

Zaujímavé programy práčok

  • Automatické programy (Fuzzy Logic) – funkcia, ktorá automaticky zváži vloženú bielizeň a vyhodnotí priebeh pracieho cyklu.
  • Skrátené programy – kratšie trvanie prania v rozmedzí približne 15 až 30 minút.
  • Programy na škvrny – intenzívne pranie na odstraňovanie odolných škvŕn.
  • Programy na jemnú bielizeň (záclony a hodvábne materiály) – pranie pri nízkej teplote bez odstreďovania.
  • Programy proti pokrčeniu – automatické otáčanie bubna práčky po dopraní v pravidelných intervaloch po dobu niekoľko hodín, aby bielizeň nezostala na jednom mieste.
  • Programy pre alergikov a malé deti – intenzívne pranie s dodatočným pláchaním na odstránenie zvyškov pracích prostriedkov.
  • Parné pranie – program, ktorý pomocou pary pomôže k lepšiemu odstráneniu nečistôt a pracieho prášku.
  • Osvieženie – určené pre bielizeň, ktorá si vyžaduje prevetranie, pričom nie je príliš znečistená.

Často kladené otázky pri výbere práčky

Pre akú kapacitu práčky sa rozhodnúť?

Výber kapacity bubna práčky závisí predovšetkým od individuálnych požiadaviek záujemca, resp. od počtu členov v domácnosti. Zatiaľ čo pre jedného či páry postačí práčka s kapacitou 5 až 7 kg, pre viacčlenné rodiny sa odporúča siahnuť po práčke s kapacitou 7 až 8 kg.

Práčka so sušičkou alebo práčka a sušička?

Voľba závisí najmä od priestorov bytu či domu. Do priestorov, ktoré si vyžadujú šetrenie miesta, výborne zapasuje práčka kombinovaná so sušičkou. Na druhej strane, tento typ väčšinou nedokáže usušiť bielizeň plnej kapacity bubna. V prípade zaobstarania samostatnej sušičky získate na výber z viacerých funkcií a programov. Ďalší spotrebič vám síce zaberie miesto navyše, no nemusíte sa strachovať, že by bola vaša bielizeň nedostatočne usušená.

Praktické tipy na používanie práčky

  • Plňte práčku maximálne na 80 % jej kapacity, čím zaistíte dostatok priestoru pre pohyb bielizne a zabezpečíte šetrenie motora.
  • Perte pri nižších teplotách, aby ste zamedzili usadzovaniu vodného kameňa.
  • Nalejte do bubna zmes octu a vriacej vody a vyperte práčku naprázdno. Predídete tak nepríjemnému zápachu.
  • Nezabúdajte na pravidelné čistenie a údržbu filtra, gumového tesnenia okolo dvierok práčky a dávkovača pracieho prášku.