Ako vybrať drez a batériu?

Úprimne, vedeli by ste si predstaviť vašu kuchyňu bez drezu a batérie? Za veľmi pravdepodobného predpokladu, že nie, by ste sa mali vedieť orientovať vo všeobecnej problematike tohto základného kuchynského vybavenia. Práve preto sa v nasledujúcich riadkoch spoločne pozrieme na to, ako vybrať drez a batériu do kuchyne.

Základné tvary drezov

Prvotným kritériom výberu kuchynského drezu by mal byť jeho tvar. Do menších alebo menej využívaných priestorov sú vhodnou alternatívou jednodrezy. V prípade väčších či viac využívaných kuchýň sa oplatí siahnuť po dvojdreze. Pokiaľ si situácia vyžaduje umiestnenie drezu do rohu kuchynskej linky, môžete si zvoliť rohový typ.

  • Jednodrez – vanička, ktorá nezaberá veľa miesta, pričom môže dokonale plniť svoju funkciu.
  • Dvojdrez – predstavuje dve oddelené vaničky spojené v jednom priestore do jedného celku.
  • Rohový drez – vanička, ktorá je určená na montáž do rohovej skrinky kuchynskej linky.

Dôležitá poznámka: V súvislosti s tvarom drezu berte do úvahy aj skutočnosť, že na trhu môžete nájsť všetky drezy základných tvarov aj s prídavnou vaničkou a odkladacím priestorom, resp. odkvapom.

Rozhodujúce kritériá pri výbere drezu

Tip -> Pri výbere drezu by ste mali vedieť nielen to, o aký tvar máte záujem, ale taktiež kam ho plánujete umiestniť. Na základe toho môžete ďalej brať do úvahy materiál drezu, jeho veľkosť, orientáciu alebo funkčné vlastnosti.

Materiál drezu

  • Nerezové drezy – vhodné do akejkoľvek kuchyne. K ich najzákladnejším vlastnostiam patrí odolnosť voči hrdzaveniu a hygienická neškodnosť. Drezy z nerezovej ocele sa radia k obľúbeným vďaka svojej dlhej životnosti, priaznivej cene, širokému sortimentu a možnosti rôznych veľkostí. Ponúkajú rôzne povrchové úpravy. Hladký a lesklý nerez pôsobí uhladene a je jednoduchý na údržbu. Profilovaný nerez je zase odolnejší voči poškrabaniu. Dôležitým parametrom je aj hrúbka samotnej ocele, ktorá ma vplyv na pevnosť a tuhosť týchto drezov.
    • Výhody – cenová dostupnosť, univerzálnosť, farebná stálosť, odolnosť voči vysokým teplotám a korózii, hygienická neškodnosť, jednoduchá údržba, dlhá životnosť
    • Nevýhody – menšia hrúbka plechu (pri starších modeloch), hlučnosť (pri menšej hrúbke)
  • Granitové drezy – granitové, resp. kameninové, drezy v sebe kombinujú nadčasovú estetiku, moderný dizajn a nesmierne praktickú využiteľnosť. Síce sú o čosi drahšie ako nerezové drezy, no vyznačujú sa vysokou kvalitou, odolnosťou proti poškodeniu a v neposlednom rade dlhou životnosťou. Okrem toho, že sa ponúkajú v širokej farebnej škále, sú jednoduché na údržbu a hygienicky a zdravotne neškodné.
    • Výhody – farebná stálosť, odolnosť proti poškriabaniu a rozbitiu, hygienická a zdravotná neškodnosť, jednoduchá údržba, krátkodobá odolnosť voči teplotám až do 280 °C, odolnosť proti škvrnám a zachytávaniu nečistôt, dlhá životnosť
    • Nevýhody – vyššia cena, otery od kovových predmetov a vápenaté usadeniny, ktoré sa však dajú veľmi ľahko odstrániť
  • Keramické drezy – keramické drezy ponúkajú dokonalé spojenie prírodného materiálu a moderného dizajnu. Tieto čoraz viac populárne kuchynské drezy sa vyznačujú jemným a kompaktným povrchom, ktorý je nesmierne odolný proti poškodeniu a jednoduchý na údržbu. Keramické drezy, ktoré sa zvyknú vyrábať v rôznych farebných prevedeniach, môžu síce vyzerať krehko, no sú maximálne pevné a odolné proti nárazom či poškriabaniu.
    • Výhody – farebná stálosť aj pri pôsobení priameho slnka, odolnosť proti poškriabaniu a škvrnám, hygienická a zdravotná neškodnosť, jednoduchá údržba, hladké kontúry, teplovzdornosť, odolnosť proti nárazom, dlhá životnosť
    • Nevýhody – vysoká cena
  • Kompozitné drezy – kompozitné drezy sú vyrábané zo syntetického materiálu SMC (Sheet Molding Compound), ktorý sa zvykne používať aj v automobilovom priemysle na výrobu komponentov podliehajúcich ťažkému opotrebovaniu. Tento špeciálny materiál poskytuje povrch s prímesou sklených vlákien, čím zaisťuje jeho odolnosť a pevnosť v kuchyni. Kompozitné drezy sú tak ľahké, pevné, odolné a flexibilné. Okrem toho odolávajú vysokým teplotám, usadzovaniu nečistôt, poškriabaniu či chemikáliám a kyselinám obsiahnutých v potravinách a v čistiacich prostriedkoch.
    • Výhody – ľahký, pevný, odolný a flexibilný materiál, 100 % recyklovateľný materiál, krátkodobá odolnosť voči teplotám až do 300 °C, odolnosť proti poškriabaniu a usadzovaniu nečistôt, odolnosť proti chemikáliám a kyselinám obsiahnutých v potravinách a v čistiacich prostriedkoch, farebná stálosť, jednoduchá údržba
    • Nevýhody – vyššia cena, neprírodný materiál
  • Sklenené drezy – sklenené drezy sú vyrábané spájaním nerezovej vaničky a hrubého skla, ktoré sa spracováva pri vysokej teplote. Práve tento proces robí zo skla kvalitný a vhodný materiál na výrobu kuchynských drezov. Sklenené drezy sa vo všeobecnosti vyznačujú elegantným, luxusným a moderným dizajnom. Okrem toho, že výborne vyzerajú, sú tiež nesmierne odolné, hygienické a jednoduché na údržbu.
    • Výhody – pevnosť a odolnosť, hygienická a zdravotná neškodnosť, jednoduchá údržba, teplovzdornosť, luxusný a moderný dizajn
    • Nevýhody – vyššia cena

Funkčnosť drezu

  • Odkvapová plocha/vanička – vítaná súčasť drezu, ktorá je vhodná v prípade jeho častého používania alebo pri absencii umývačky riadu. Na takomto mieste môžete nechať riad odkvapkať a uschnúť.
  • Otvory v dreze – niektoré drezy zvyknú mať vyvŕtané otvory na batériu. V opačnom prípade sa zhotovujú podľa priania zákazníka, resp. pred inštaláciou.
  • Excenter/tiahlo – excentrické ovládanie či tiahlo sa skladá z lanka a otočného kolieska, vďaka ktorému sa dá diaľkovo otvárať a zatvárať výpust.
  • Výpust a ventil
  • Výpust s priemerom 92 mm a 31/2 ventilom – výpust so sitkom na zachytávanie odpadových častí. Uzatváranie zatlačením alebo excentrickým ovládaním.
  • Výpust s priemerom 60 mm a 11/2 ventilom – odtok je uzatváraný gumenou zátkou.
  • Prepad – prepadový odtok predstavuje otvor, ktorý slúži ako poistka proti neželanému vytopeniu. Zvyčajne sa nachádza na bočnej strane vaničky alebo je súčasťou plochy na odkvap.
  • Drvič odpadu – slúži na čistenie surovín a likvidáciu zvyškov. Je možné nainštalovať ho do všetkých typov drezov.

Montáž drezu

  • Zhora na pracovnú dosku – najčastejší spôsob montáže, pri ktorom sa drez usadí zhora do výrezu v pracovnej doske. Takýto spôsob montáže je možný pre všetky typy pracovných dosiek.
  • Presahová montáž drezu na pracovnú dosku – principiálne ide o taký istý spôsob montáže ako v predošlom prípade, avšak o estetickejší. Vrchný lem drezu na pracovnej doske je totižto tvorený len minimálnym presahom. Presahová montáž je takisto vhodná pre všetky typy pracovných dosiek.
  • Montáž drezu do roviny s pracovnou doskou – montáž, pri ktorej splynie drez s pracovnou doskou do jednej roviny. Drez sa ukladá do vyfrézovanej drážky v pracovnej doske, pričom je spájaný úchytmi a silikónom. Tento spôsob je vhodný pre kameninové, keramické či kompozitné pracovné dosky.
  • Montáž drezu pod pracovnú dosku – v tomto prípade je lem drezu tvorený pracovnou doskou, keďže drez je na ňu pripevnený zospodu pomocou úchytu a tesnenia. Montáž drezu pod pracovnú dosku je vhodná pre kameninové, keramické či kompozitné povrchy.

Orientácia drezu

  • Univerzálne/obojstranné drezy – môžu sa otočiť ľubovoľným smerom (doľava/doprava).
  • Pravé/ľavé drezy – označujú sa podľa toho, na ktorej strane je hlavná vanička drezu. Kvôli umiestneniu výpuste neumožňujú otáčanie ľubovoľným smerom.
  • Špecifické drezy – jednodrezy, resp. rohové či kruhové drezy, s nutnosťou montáže jedným spôsobom.

Veľkosť drezu

Pri výbere drezu nezanedbajte informáciu o šírke spodnej skrinky kuchynskej linky, v ktorej budú umiestnené vaničky drezu. V súvislosti s jeho hĺbkou majte zase na pamäti, že na pohodlnú manipuláciu s väčšími panvicami, hrncami či pracovnými doskami vám nemusí postačovať 15 až 16 cm. Pokiaľ si chcete zabezpečiť bezstarostné a jednoduché umývanie väčších predmetov, mali by ste siahnuť po kuchynskom dreze s hĺbkou 18 až 20 cm.

Praktické tipy na starostlivosť o drez

Vzhľadom na to, že kuchynský drez je každodenne vystavovaný nielen pôsobeniu vody, ale aj práci s potravinami, si vyžaduje pravidelnú starostlivosť spojenú s odstraňovaním nečistôt, mastnoty a škvŕn od vody alebo vodného kameňa. Tá sa však líši predovšetkým v závislosti od jednotlivých materiálov, z ktorých je drez vyrobený.

  • Nerezové drezy – na čistenie nerezového drezu môžete použiť jemnú hubku alebo handričku s čistiacim prostriedkom. Pomôžu vám aj domáce prostriedky, ako napríklad citrónová šťava, jedlá sóda alebo ocot.
  • Granitové drezy – pri čistení granitového drezu vám postačí jemná hubka s čistiacim prostriedkom na riad. V prípade potreby odstránenia usadeného vodného kameňa môžete použiť roztok vody a octu.
  • Keramické drezy – keramické drezy možno označiť za najodolnejšie a najjednoduchšie na údržbu. Avšak, vzhľadom na to, že ich povrch je dokonale hladký, si vyžadujú čistenie jemnou hubkou alebo handričkou s pridaným bežným čistiacim prostriedkom. Po vyčistení a opláchnutí postačí vytrieť drez dosucha.
  • Kompozitné drezy – ani kompozitné drezy si nevyžadujú extra údržbu či leštenie. Po dlhšom a výraznejšom použití je ale vhodné utrieť ich handričkou do sucha, aby sa predchádzalo škvrnám a usadzovaniu vodného kameňa.
  • Sklenené drezy – na údržbu skleneného drezu je možné použiť špeciálne čistiace prostriedky na sklo. Takisto vám však poslúži hubka s bežným prostriedkom na riad. Po opláchnutí nezabudnite drez vytrieť dosucha.

Rozhodujúce kritériá pri výbere batérie

Tip -> Pri výbere batérie sa zamerajte predovšetkým na spôsob jej ovládania a materiál (povrchovú úpravu), z ktorého je vyrobená. Nezanedbajte však ani funkcie batérie a fakt, na aké miesto je určená.

Spôsob ovládania batérie

  • Pákové batérie – ideálne ku kuchynským drezom. Poskytujú ekonomické, rýchle, jednoduché a citlivé ovládanie, resp. nastavovanie vody.
  • Kohútikové batérie – tento typ je vhodnejší do vaní či sprchových kútov, pretože neponúka takú rýchlu, jednoduchú a citlivú manipuláciu ako pákový.

Materiál / povrchová úprava batérie

  • Metalické batérie – vo farebnom vyhotovení chróm, nerez, mosadz alebo ich imitácii.
    • Výhody – cenová dostupnosť, jednoduchý dizajn vhodný do každej kuchyne, ponuka elegantných nerezových a mosadzných batérií
    • Nevýhody – chróm môže pôsobiť lacnejším dojmom
  • Granitové batérie – farebne vhodné pre granitové drezy.
    • Výhody – moderný dizajn, príjemný povrch, jednoduchá údržba, rôzne farebné prevedenia
    • Nevýhody – v porovnaní s metalickými batériami vyššia cena
  • Keramické batérie – farebne vhodné pre keramické drezy.
    • Výhody – moderný, elegantný a minimalistický dizajn, vysoká kvalita
    • Nevýhody – vyššia cena

Funkcie / typy batérií

  • Batéria s ohrevom – batéria s integrovaným elektrickým ohrievačom zabezpečí okamžité ohrievanie vody. Tento typ je vhodný do chát alebo garáží.
  • Vyťahovacie hadice so sprchou – slúžia na jednoduché a efektívne umývanie riadu a drezu.
  • Filtračné batériebatérie pre špeciálnu filtrovanú vodu, resp. s funkciou 2 v 1 pre filtrovanú aj úžitkovú vodu.
  • Sklopné batérie / batérie pod okno – batérie s možnosťou zasúvania, sklápania a otáčania až do 360 stupňov. Sú vhodné na umiestnenie pred okno alebo do kuchýň s čistým a minimalistickým dizajnom.
  • Termostatické batérie – termostatické batérie miešajú teplú a studenú vodu, vďaka čomu ihneď tečie voda so zvolenou teplotou.
  • Senzorové batérie – bezdotykové batérie, z ktorých tečie voda na základe senzoru.
  • Ostrovčekové batérie ostrovčeková batéria si vyžaduje nádherný dizajn, estetické prevedenie a flexibilnú manipuláciu.