Ako vybrať vstavaný kávovar?

Vstavaný kávovar je ideálnym spotrebičom pre užívateľov, ktorí si radi bezstarostne vychutnajú čerstvo pripravenú kávu. Plnoautomatické typy kávovarov sa totižto jednoducho a rýchlo postarajú o celý proces prípravy kávy – od jej pomletia až po dokonalé naservírovanie do šálky. Pokiaľ teda patríte medzi vášnivých milovníkov kávy, pričom je tento nápoj vo vašej domácnosti na dennom poriadku, bude pre vás vstavaný kávovar správnou investíciou. Ako si ale vybrať vhodný model?

Rozhodujúce kritériá pri výbere vstavaného kávovaru

Tip -> Pri výbere vstavaného kávovaru berte ohľad najmä na jeho technické parametre, akými sú napríklad príkon, tlak, teplota vody na prípravu kávy, objem nádržky na vodu, rozmery alebo displej. Zaujímajte sa však aj o jeho funkcie a dostupné programy. Vzhľadom na to, že vstavaný kávovar sa vyznačuje nemalou obstarávacou cenou, by mal do bodky naplniť vaše predstavy o pripravenej káve. Navyše, netreba zabúdať ani na jeho vizuálne prevedenie. Vstavaný kávovar má totižto schopnosť dokonalým spôsobom splynúť s kuchynskou linkou a stať sa tak jej plnohodnotnou súčasťou. Pokiaľ ale chcete takýto efekt skutočne dosiahnuť, porozmýšľajte aj nad výberom vhodnej farby.

Podstatné parametre

  • Príkon – parameter, ktorý ma vplyv na rýchlosť nahrievania pred samotnou prípravou kávy, no neovplyvňuje jej kvalitu. Čím vyšší príkon, tým viac ušetreného času pred prípravou kávy. Do domácností sa odporúčajú kávovary s príkonom približne 1 100 W a viac.
  • Tlak – v tomto prípade určite neplatí pravidlo, že čím vyšší tlak, tým lepší kávovar. Pre príklad, tlak profesionálnych kávovarov v kaviarňach dosahuje hodnotu 9 barov. Zásluhou rotačného čerpadla, resp. ventilu, je totižto počas celého procesu konštantný. Domáce kávovary väčšinou dosahujú tlak 15 barov, no nedokážu ho udržať v priebehu celej prípravy kávy.
  • Teplota vody – optimálna teplota vody na prípravu kávy je približne 87 až 93 °C. Kvalitné modely dokážu nielen zohriať vodu na požadovanú teplotu, ale taktiež poskytujú informácie o teplote vody na displeji.
  • Objem nádržky na vodu – objem nádržky na vodu sa pohybuje približne v priemere od 1 100 do 1 800 ml. Do bežnej domácnosti postačí kávovar so spodnou hranicou objemu tohto rozsahu. V prípade menších objemov by ste museli častejšie dolievať vodu.
  • Rozmery – vzhľadom na to, že vstavaný kávovar musíte zabudovať do vopred pripraveného priestoru v kuchynskej linke, by ste mali klásť dôraz aj na jeho rozmery.
  • Displej – umožňuje výber nápoja a nastavenie intenzity. Takisto vás upozorní, pokiaľ niečo nie je v poriadku. Signalizácia na nutnosť čistenia, odvápnenia či výmeny vody je tiež vítanou informáciou.
  • Farba – farba, resp. dizajn, je dôležitým parametrom v tom prípade, pokiaľ chcete, aby kávovar splynul s kuchynskou linkou do jedného celku.
  • Funkcie a programy – nesmierne dôležitým parametrom pri výbere vstavaného kávovaru sú jeho funkcie a programy. Tie by mali totižto zabezpečiť to, čo od neho vyžadujete.

Dôležité funkcie vstavaných kávovarov

  • Mlynček na kávu – plnoautomatické vstavané kávovary sú vybavené mlynčekom, ktorý sa postará o zomletie kávy bezprostredne pred jej prípravou. Káva si vďaka tomu udrží čerstvosť, chuť a arómu. Vo vybraných modeloch vstavaných kávovarov si dokážete nastaviť aj požadovanú hrúbku mletia kávových zŕn podľa vlastného gusta.
  • Horúca voda – funkcia (program), ktorá je určená na prípravu čajov bez potreby rýchlovarnej kanvice.
  • Mliečny systém – slúži na automatické načerpanie mlieka z nádržky pre prípravu káv s mliekom. Na jeho čistenie postačí nechať prejsť vodu trubičkami.
  • Šľahač mlieka – funkcia slúžiaca na napenenie mlieka, resp. výrobu hustej mliečnej peny. Tá môže byť v závislosti od šľahača aj teplá, aj studená.
  • Parná tryska – je používaná na ohriatie a našľahanie mlieka, ktoré potom vytvára krásnu a kvalitnú penu do vybraných druhov kávy.
  • 2 šálky naraz – funkcia, ktorá umožňuje prípravu dvoch šálok kávy naraz.
  • Automatické vypnutie – kávovar sa po určitej dobe nečinnosti sám automaticky vypne, aby šetril energiu.
  • Nastavenie teploty vody – umožňuje individuálne nastavenie teploty vody do kávy podľa potreby.
  • Predhrievanie šálok – funkcia, ktorú ocenia skutoční milovníci kávy. Šálka sa totižto pred prípravou kávy predhreje, vďaka čomu si káva v nej udrží dlhšie krémovú penu, dokonalú chuť a lákavú arómu.
  • Časovač – vďaka nemu dokáže kávovar pripraviť kávu na vopred stanovenú hodinu. Túto funkciu privítate, ak potrebujete napríklad ráno ušetriť nejaký čas.
  • SMART – ovládanie kávovaru pomocou smartfónu alebo iného zariadenia.
  • Vlastné nastavenie – možnosť uložiť si obľúbený nápoj podľa vlastného gusta. Ak zvyknete piť niektorý druh nápoja častejšie ako ostatné, môžete si ho uložiť do pamäti pre rýchlu opätovnú prípravu.

Aké druhy kávy dokážu vstavané kávovary pripraviť?

Keďže plnoautomatickým kávovarom sa zvykne hovoriť aj espressovače, ich schopnosť pripraviť kvalitné a chutné espresso je priam nutnosťou. Okrem neho vám však vstavaný kávovar dokáže v závislosti od dostupných funkcií a programov urobiť aj iné druhy kávy.

  • Druhy kávy – espresso, caffe creme, caffe lungo, caffe Americano, cappuccino, latte macchiato

Náš tip

Aký kávovar je vhodný do domácnosti, v ktorej sa denne vypije 5 a viac káv?

Do domácnosti, v ktorej patrí príprava a pitie kávy k pravidelným aktivitám, môže byť vhodným riešením práve plnoautomatický vstavaný kávovar. Jeho cena je síce vyššia ako v prípade voľne stojacich kávovarov, no pohodlnosťou obsluhy nechá svojich konkurentov ďaleko za sebou. Navyše, zabudovateľný kávovar esteticky splynie s kuchynskou linkou.

Praktické tipy na údržbu vstavaného kávovaru

Aby ste po čase predišli neželanej horkej a zatuchnutej káve, mali by ste sa o kávovar aj patrične starať a čistiť ho. Najväčším nepriateľom kávovarov je vo všeobecnosti vodný kameň. Inteligentné plnoautomatické modely síce disponujú samočistiacimi funkciami a programami, ktoré sú využívané po každej príprave kávy, no raz za čas vás samotný kávovar prostredníctvom displeja vyzve k odvápneniu.

Odvápňovanie kávovaru

Keď vás kávovar vyzve signalizáciou k odvápneniu, v žiadnom prípade to neignorujte. Predídete tak prípadným nechceným poruchám. Proces odvápnenia nie je pritom vôbec zložitým. Stačí naliať odvápňovací prostriedok do nádržky na vodu a nechať ju prepláchnuť. Odporúčame vám kupovať prípravky totožnej značky s vaším kávovarom.

Čistenie kávovaru

  • Po vypnutí kávovaru vyčistite misku na odkvapkávanie a odpadovú nádobku, vymyte nádržku na vodu a umyte príslušenstvo na napenenie mlieka.
  • Raz za týždeň vyberte z kávovaru sparovaciu jednotku a umyte ju vlažnou vodou.
  • Raz za mesiac vyčistite sparovaciu jednotku odmasťovacou tabletou a premažte ju. Taktiež utrite zásobník zrnkovej kávy a vyčistite karafu na mlieku.
  • Nezabúdajte ani na pravidelnú výmenu vodných filtrov obmedzujúcich tvorbu vodného kameňa.